Teljes kivehető: ez teljes foghiány esetén készül.
Részleges kivehető: a még meglévő fogakhoz kapcsolódik a kivehető rész. Sokféle variációja lehetséges, személyes konzultáció alapján történhet a megfelelő megoldás kiválasztása
- Valplast : rugalmas, törhetetlen fogpótlás. Fizikai és mechanikai tulajdonságai lehetővé teszik, hogy fémkapcsok felhasználása nélkül is stabilan illeszkedjen a meglévő fogakhoz. A meglévő fogakra nem kell hidat ill. koronát készíteni és igy is biztonságos megoldást jelent.
-
Csúsztatók(patent):A meglévő fogakra hidat ill koronát kell készíteni amit csusztatókkal (a patentek pozitív fele) látunk el. A kivehető fogpótlásban található a csúcstató patent negativ része. A két rész összepattintása után ezek a rögzítő patenetek biztosítják a stabilitást, és a megfelelő esztétikát (mivel ezek a patentek láthatatlan helyen találhatóak).
Fix pótlások:
- Korona: Amikor a fog annyira destruálódott, hogy töméssel, betéttel nem lehet helyreállítani akkor a korona készítése indokolt. A korona a fogat teljesen beborítja, vissza adja az eredeti alakját. Ezáltal a rágás, az esztétikum és a fonetika ujra vissza nyeri az erdeti formáját. A koronák többféle anyagból készülhetnek:
-
Fémkerámia. Egy vékony fém vázra égetik a porcelánt.
2. Cirkon kerámia. Fehér színü vázra égetik rétegenként a porcelánt. Ezek a restaurációk költségesebbek, de előnyük hogy az íny visszahúzódásakor nem látható a korona szélén húzódó fémcsík.
3. Műanyag koronák Általában ideiglenes megoldásnak tekintjük.
A koronák készítéséhez a rendelőben a fogakat elő kell készíteni. Érzéstelenítésben kb. 1,5 mm vastagságot elcsiszolunk a fogból, majd egy rugalmas anyag segítségével ezt lemintázzuk. A minta alapján a fogtechnikus a fogtechnikai laboratóriumban elkészíti a megfelelő méretű, színü és formáju fogművet. A végső művelet a rendelőben a fogorvos által történő rögzítés, beragasztás.
Hidak: A hiányzó fogakat pótolni szükséges, hogy vissza állítsuk a rágó funkciót, az arc harmóniáját és a zavartalan hangképzést. Ez egy olyan fogpótlás, amellyel a hiányt pótló fogakat a maradék fogakra rögzítjük. A híd a többi foggal megegyezik színében és alakjában.
A hidak készítéséhez a hiányt határoló fogakat elő kell készíteni, hogy ezek támasztékul tudjanak szolgálni. Az előkészítés módja megegyezik a koronák készitésénél található eljárással.
A hidak többféle anyagból készülhetnek:
Fémkerámia: Egy vékony fém vázra égetik a porcelánt
Cirkon kerámia: fehér színü vázra égetik rétegenként a porcelánt. Ezek a restaurációk költségesebbek, de előnyük hogy az íny visszahúzódásakor nem látható a korona szélén húzódó fémcsík.
Műanyag koronák: Ezeket általában ideiglenes megoldásnak tekintjük.